Raamattuviikonloppu tulossa

Hämeenkyrön seurakunnassa järjestetään raamattuviikonloppu 7.-9.3.2025. Majakassa. Raamattuviikonlopussa puhuvat Lea Kujanpää ja Eero Junkkaala.
Lea Kujanpää toimii Kansan Raamattuseuran seurakuntapalveluiden johtajana. Rovasti, TT Eero Junkkaala on arvostettu ja kysytty puhuja ja luennoitsija, joka on tullut tunnetuksi kansantajuisesta ja syvällisestä Raamatun opetuksestaan.
Lauantaina 8.3. Raamattuviikonlopussa pysähdytään rukous-teeman äärelle. Lauantain aamupäivän ohjelman löydät tästä linkistä. Päivän aikana sukelletaan syvemmälle rukoukseen ja tartutaan rukouselämän haasteisiin lempeästi ja käytännönläheisesti. Lauantain iltapäivän ohjelman löydät tästä linkistä. Olitpa vasta-alkaja tai kokenut konkari, olet lämpimästi tervetullut mukaan!
Raamattuviikonlopun sunnuntain 9.3. ohjelmaan kuuluvat messu ja kaksi raamattuopetusta. Lue lisää sunnuntain messusta tästä linkistä. Messun jälkeen tarjotaan keittolounas ja kahvi. Lue lisää sunnuntain raamattuopetuksesta tästä linkistä.
Raamattuviikonlopun sunnuntain ohjelmiin voit osallistua myös YouTube-kanavallamme seuraavista linkeistä:
- Sunnuntain messuun voit osallistua tästä linkistä.
- Sunnuntain iltapäivään voit osallistua tästä linkistä.
Raamattuviikonloppu alkaa jo perjantaina 7.3. klo 13-16 Kujanpään ja Junkkaalan seminaarilla aiheesta "Henkimaailman kohtaaminen". Tilaisuus vaatii ilmoittautumisen ja on maksullinen kaikille paitsi Hämeenkyrön seurakunnan jäsenille ja työntekijöille. Seminaari on kaikille avoin, vaikka on tarkoitettu erityisesti seurakuntien työntekijöille. Lisätietoa seminaarista saat tästä linkistä.

Olen toiminut Hämeenkyrön kirkkoherrana 1.4.2019 alkaen. Kirkkoherran tehtäviä on johtaa seurakunnan työtä yhdessä luottamushenkilöiden kanssa. Tämä merkitsee mm. työn suunnittelua, arviointia ja kehittämistä. Työni sisältää myös normaalia papintyötä: jumalanpalveluksia, kirkollisia toimituksia ja hartaustilaisuuksia.
Hämeenkyrön seurakunnassa on tilaa erilaisille ihmisille. Kaikista uskonkysymyksistäkään ei täydy olla samaa mieltä. Toivon, että seurakuntamme voisi olla sinulle paikka, jossa löydät matkakumppaneita elämän tiellä ja jossa voit tulla sisäisesti ravituksi. Tarkoitus on myös, että jokainen voisi tuoda omat lahjansa toisten palvelukseen. Toivon, että otat minuun rohkeasti yhteyden, mikäli sinulla on jotakin kysyttävää, ehdotettavaa tai muuta sydämelläsi.
Harrastan israelilaista tanssia, valokuvausta, lintujen tarkkailua ja kitaran soittelua.
30.1.2025 18.51